poniedziałek, 25 maja 2020

Przeżywanie stresu

źródło: Internet, autor nieznany


     Często pada pytanie jak radzić sobie ze stresem? Co to jednak znaczy,, radzić sobie ze stresem”?
Atrakcyjna może wydawać się wizja całkowitego wyeliminowania stresu i życia bez żadnego napięcia. Nie istnieje jednak czarodziejska różdżka, dzięki której stres raz na zawsze zniknie. Nie jest to jednak powód do niepokoju. Stres jest naturalną reakcją fizjologiczną naszego organizmu. Jest tak samo naturalny jak radość, złość, smutek, nadzieja, zadowolenie, tęsknota czy zakochanie. Będzie więc co jakiś czas pojawiał się w naszym życiu.
     To, co możemy zrobić ze stresem, to go oswoić. Nauczyć się dobrze go przeżywać. W taki sposób, który jest zdrowy dla naszego ciała i psychiki.


Jak zdrowo przeżywać stres?
  1. Rozpoznanie stresu. Pierwszym krokiem jest umiejętność zauważenia, co dzieje się z naszym ciałem. Nasze ręce mogą się pocić, ciało drżeć, oddech być przyspieszony, w klatce piersiowej możemy odczuwać napięcie. Jest to naturalna reakcja naszego organizmu. Każdy człowiek przeżywa stres trochę inaczej. Zastanów się, jak Ty przeżywasz stres, co wtedy czujesz, jak reaguje Twoje ciało, umysł i emocje.
  2. Nazwanie stresu. Kiedy poczujesz, że jesteś w stresie, powiedz to sobie ,,Czuję się zestresowany. Odczuwam napięcie. Ta sytuacja jest dla mnie stresująca”. Nazwanie tego, co czujesz, pozwala Ci zrozumieć swoje ciało i emocje.
  3. Akceptacja stresu. Stres często odczuwany jest jako niepożądany i nieprzyjemny. W dzisiejszej kulturze może być odbierany jako powód do wstydu. Takie myślenie prowadzi do wzmożenia reakcji stresowej. Im bardziej obawiamy się stresu, tym bardziej się on nasila. Obok stresu pojawia się lęk, obawa czy wstyd. Tymczasem stres jest naturalną reakcją. Warto pomyśleć o stresie jak o gościu w naszym ciele, który przyszedł powiedzieć nam coś ważnego. Stres może mówić:  ,,To dla Ciebie bardzo ważne” czy ,,Stresujesz się. Widzę, że bardzo Ci na tym zależy”.  Akceptujemy, że stres jest czymś naturalnym i potrzebnym. W ten sposób nie traktujemy stresu jako wroga, zaprzyjaźniamy się z nim, ale pamiętamy, że stres jest tylko gościem, który przychodzi i odchodzi.
  4. Zwracanie uwagi na swoje myśli. Gdy stres u nas zagości, dajmy mu chwilę. Widocznie nasze ciało i umysł potrzebują, żebyśmy się zatrzymali. Ważne jest, co w takiej chwili myślimy. W stresie łatwo popaść w pesymistyczne myślenie. Warto więc zawsze pamiętać i powtarzać sobie ,,Lubię siebie”, ,,Stresuję się, to normalne. Lubię siebie takiego, jakim jestem”. Każdy z nas trochę inaczej przeżywa stres. Dużo zależy od właściwości naszego układu nerwowego. Mamy jednak wpływ na to, co myślimy. I choć czasem w pierwszej chwili pomyślimy negatywnie, przypominajmy sobie ,,Mam prawo być zestresowany. Ta sytuacja może być dla mnie trudna”. Unikajmy porównań do innych osób. Stresują nas różne rzeczy, różne są nasze myśli, zachowania i reakcje pod wpływem stresu. Każdy z nas jest inny i to czyni nas wyjątkowymi. Wszyscy mamy prawo przeżywać stres.
  5. Dbanie o oddech w stresowej sytuacji. Właściwe oddychanie pozwala nam zachować równowagę w naszym ciele. Możemy przez jedną minutę skupić się  spokojnym oddychaniu. Proste i bardzo skuteczne jest kontrolowanie oddechu za pomocą dłoni. W trakcie wdechu unosimy płasko ułożoną dłoń do góry, przytrzymujemy ją w górze zatrzymując powietrze i opuszczamy w trakcie wydechu. Zamiast dłoni możemy użyć stopy. W ten sposób kontrolujemy swój oddech, przywracając mu właściwy rytm. Ćwiczenie jest proste i zachęcam do jego przetestowania, ponieważ dla wielu osób okazuje się zaskakująco skuteczne. We wszystkich ćwiczeniach nie chodzi o to, aby stresu się pozbyć, ale aby mimo stresu, czuć się dobrze. Pamiętajmy, odpowiednio przeżyty stres odchodzi.
     Podsumowując, stres jest naturalną reakcją i towarzyszy nam często w ważnych dla nas chwilach. Stres odczuwa każdy, różne są jedynie sytuacje i sposoby jego okazywania. Stres potrzebuje przestrzeni, aby być przeżyty. Odpowiednio przeżyty stres przechodzi. W stresującej sytuacji ważne jest wsparcie bliskich nam osób. Szukajmy wsparcia u osób, które nas akceptują. Na pewno blisko was jest ktoś, kto po prostu zrozumie wasze uczucia i pomoże je zaakceptować.

     Nadmierny stres jest szkodliwy. Jeśli czujemy, że potrzebujemy, aby ktoś nas w przeżywaniu stresu wsparł, śmiało zgłaszajmy się po poradę, np. do psychologa szkolnego.

źródło: StresKiler.pl